Anasayfa / Dünyadan Haberler / İncirlik çıkışlı Hellfire operasyonu

İncirlik çıkışlı Hellfire operasyonu

* İncirlik’te konuşlu MQ 1 model Predator’lerin üzerinde havadan karaya AGM-114 Hellfire (Cehennem ateşi) füzeleri bulunuyor.

HAFTA içinde Ankara’da yapılan Türk-Amerikan görüşmelerinin birinci gündem maddesi olan İncirlik Üssü’nde konuşlu füze yüklü iki insansız hava aracı olan Predator’un kullanımıyla ilgili iki ülke askeri yetkilileri arasındaki teknik müzakereleri son aşamaya geldi.

İNCİRLİK’İN KARŞILIĞI EĞİT DONAT

EL NUSRA DA HEDEF

Teknik görüşmelerin ana hattını, Predator’lerin uçuş koordinatları ve kimlere karşı kullanacağı oluşturuyor. Predator’ler Türkiye-Suriye sınır hattında özellikle IŞİD ve El Nusra örgütlerinin üst düzey yöneticilerinin belirlenip bunların hedef alınmasında kullanılacak. Bir yetkili, “Predator’ler hem istihbarat toplayacak, hem de uygun görüldüğünde havadan operasyon için devreye girecek” dedi.
Aynı yetkili, Türkiye’nin IŞİD gibi El Nusra’yı da terör örgütü olarak gördüğüne dikkat çekerek, Predator’lerin hedefinde bu örgüt yöneticilerinin de olacağını vurguladı. El Nusra, Esad rejimine karşı savaşan ve geçen martta İdlib’i ele geçiren Fetih Cephesi’nin içinde yer alan örgütlerden.
Devam eden teknik görüşmelere göre ABD, Predator’lerin uçuşuyla ilgili önceden Türkiye’yi bilgilendirecek. Predator’un havalanmasıyla ilgili gelen istihbaratın niteliği, şahıs mı yoksa örgüt sığınağı veya cephaneliğinin mi hedef alınacağı, uçulacak bölgenin koordinatları ve olası geri dönüş saatiyle ilgili ABD tarafı, Türk askeri makamlarını bilgilendirecek.
Üs kullanımına karşı eğit-donat

ABD ve Türkiye’nin IŞİD’e karşı mücadele konusunda yürüttüğü görüşmelerde İncirlik Üssü’nün kullanımını daha önce Suriye’de güvenli bölge kurulmasına bağlayan Ankara, şartını, eğit-donat programının etkin hale getirilmesine çekti. Müzakere zemini MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın, hiç alışılmadık biçimde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile de bir araya geldiği mayıstaki gizli Washington ziyaretinde oluştu.

İşaret obama’dan

Suriye’nin ele alındığı görüşmeden sonra Türkiye’deki seçimlerin yapılmasını müteakip, bu hafta Ankara’da Savunma Bakanlığı Siyasi Konulardan Sorumlu Müsteşarı Christine Wormuth liderliğindeki ABD heyetiyle iki gün süren toplantılar da mutabakata son şeklini verdi. ABD’nin İncirlik için Türkiye’ye karşı bir pazarlık kozu olarak tuttuğu eğit-donat konusunda bir gelişme yaşanabileceğini ilk defa pazartesi günü Obama söylemişti. Pentagon’daki toplantıda “Ekibime Suriye’deki ılımlı muhalefeti eğitip donatmak için daha fazla çalışacağımızı net olarak ilettim” demişti.

 

Hakkında KILIÇ Nurettin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*